Těhotenská poradna - Imunogen

Těhotenská poradna

Jak často chodit na prohlídky na gynekologii a které důležité testy bych měla v těhotenství absolvovat? Každá těhotná žena musí být ode dne potvrzení těhotenství v soustavné (dispenzární) péči svého gynekologa. Jeho povinností je vás o veškerých vyšetřeních včas informovat.

Zde jsme vám ale sepsali stručný přehled pro vaši lepší orientaci. S pravidelnými kontrolami počítejte v rozmezí 2 až 4 týdnů, a to v průběhu celého těhotenství. Čeká vás také několik důležitých testů, jejich přesné termíny je třeba konzultovat individuálně s ošetřujícím lékařem.

10. TÝDEN

V tomto týdnu bude provedena řada krevních testů na infekční nemoci, hladinu cukru a krevní obraz. Vyšetřuje se také správná funkce štítné žlázy. Na všechny testy byste se měla dostavit nalačno. Po absolvování této prohlídky vám lékař vystaví těhotenskou průkazku a stanoví termín porodu. Od této chvíle se tedy můžete registrovat do porodnice.

13. TÝDEN

Ve 13. týdnu pak doporučujeme prvotrimestrální screening, který dokáže odhalit vrozené vývojové vady plodu, jako je Downův syndrom, riziko předčasného porodu, těhotenské gestózy a další.

20. TÝDEN

Ultrazvukové vyšetření v tomto týdnu je jedním z nejdůležitějších a může odhalit další vrozené vady plodu.

24. TÝDEN

V tomto období absolvujete další těhotenské vyšetření, a to glukózový toleranční test, vyšetření krve a moči. Pokud patříte do rizikové kategorie, gynekolog vás na tento test pošle už v prvním trimestru.

27. TÝDEN

Nyní máte možnost jít na 3D a 4D ultrazvuk. Určitě se vyplatí do těchto moderních zobrazovacích metod investovat. Zhruba v 90 % případů se povede natočit záznam, který bude krásnou památkou. U fotek je úspěšnost téměř 100%.

30. TÝDEN

V tomto týdnu vás čeká ještě ultrazvukové vyšetření, při kterém se zjišťuje poloha a váha plodu, funkce placenty a její uložení. Projdete dalším krevním testem, tentokrát na zhodnocení krevního obrazu, krevních protilátek a pohlavních nemocí.

35 – 37. TÝDEN

V této fázi budete absolvovat stěr z pochvy a konečníku na zjištění přítomnosti streptokoka skupiny B.

36.–37. TÝDEN

Měla byste mít již vybranou porodnici a podstoupit vstupní vyšetření do porodnice. Přičemž stále zůstáváte v evidenci u registrujícího gynekologa, aby vám byla zajištěna adekvátní zdravotní péče.

Žádanku vám vystavuje registrující gynekolog a cílem vyšetření je zejména seznámení těhotné ženy s fungováním porodnice a poskytnutí veškerých informací týkajících se dosavadní prenatální péče i samotného porodu a pobytu v daném zdravotnickém zařízení. Zároveň se stanovuje strategie ukončení těhotenství (způsob vedení porodu).

41. a 42. TÝDEN

Nejpozději ve 41. týdnu nastupuje těhotná žena do porodnice. Těhotenství by mělo být ukončeno do 42. týdne.

*Veškeré informace se týkají dispenzární péče o nastávající matky, které nemají rizikové těhotenství.

Co si vzít s sebou do porodnice?

Pro nastávající maminku:

Doklady – těhotenský průkaz, občanský průkaz, průkaz ZP. Kopii oddacího listu, u nesezdaných párů dohodu o příjmení dítěte (vyřizuje se na matrice). Dále si nezapomeňte: Přezůvky, teplé ponožky, noční košile, župan, ručníky, kojeneckou podprsenku, vložky do podprsenky, hygienické potřeby (neparfémované mýdlo, zubní pasta, kartáček, hřeben, krém, pomáda na rty, jednorázové porodnické kalhotky, toaletní papír), porodnické vložky, bepanthen mast, gel z dubové kůry, neperlivá voda, hroznový cukr…

Pro doprovod:
– Přezůvky, svačina, pití, fotoaparát, videokamera…

Pro miminko:
– Jednorázové pleny, vlhčené ubrousky, kartáček na vlásky…

?>
Nahoru