Očkování proti rakovině děložního čípku - Imunogen

Očkování proti rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku

Podle statistik patří rakovina děložního čípku mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen. Problém je v tom, že zpočátku často probíhá bezpříznakově a odhalí ji až cytologické vyšetření na gynekologii. Proto by každá žena měla pravidelně chodit na preventivní prohlídky

Infekci způsobuje lidský papilomavirus (HPV), který se přenáší výhradně pohlavním stykem. V průběhu života se s ním setká až polovina žen, ale jen pro pětinu z nich představuje zdravotní riziko. U některých se projeví také genitálními bradavicemi, nádory vulvy, vagíny nebo análního otvoru. Léčba má vysokou úspěšnost jen v případě, že je zahájena v prvním stádiu nemoci. S každým měsícem riziko narůstání. Mnohem jistější je tedy prevence v podobě očkování, které snižuje riziko tohoto typu rakoviny o více než 80 %

Jak očkování probíhá?

Na očkování můžete vaše děti objednat přímo do gynekologické ordinace nebo do očkovacího centra. Pokud jsou ve věku 9 až 14 let, rozděluje se vakcína na dvě dávky. Dívkám nad 15 let se aplikují tři dávky. Všechny je nutné stihnout během jednoho roku, ale druhá dávka nesmí následovat dříve než měsíc po dávce první a před třetí dávkou se doporučuje alespoň tříměsíční odstup. Lékař aplikuje vakcín injekčně, a to do deltového svalu horní paže.

Stejně jako u jiných typů očkování by dotyčný neměl trpět infekčním horečnatým onemocnění. A 15 minut po aplikaci vakcíny je třeba zůstat sedět v čekárně pro případ, že by se dostavil anafylaktický šok nebo mdloby. Takové reakce jsou velmi vzácné, ale mohou mít fatální následky. 

Do několika hodin po očkování se může objevit reakce, nejčastěji jde jen o zarudnutí v okolí vpichu. Někdy je doprovázeno i lehkým otokem a bolestí. Poměrně často si pacienti stěžují i na bolest hlavy.

Kdy se nechat očkovat?

Očkování se dívkám doporučuje ještě před prvním pohlavním stykem. Provádí se už od 9 let a ze zdravotního pojištění je plně hrazeno je od 13 let. Prokazatelně ale funguje i v případech, kdy se dívka nechá očkovat až po zahájení sexuálního života. Podle nejnovějších studií se riziko rakoviny děložního čípku snižuje o až o 53 %, pokud je žena očkovaná do 33 let věku.

?>
Nahoru