Gynekologická prevence - Imunogen

Gynekologická prevence

Gynekologie jako obor

Gynekologie a porodnictví se zaměřují na prevenci, diagnostiku a léčbu onemocnění ženského pohlavního ústrojí. Úzce spolupracují s neonatologií a pediatrií a společně zajišťují co nejlepší péči o těhotné ženy i jejich plody. A to nejen v těhotenství, ale i během porodu a v šestinedělí.

Preventivní prohlídky

Na preventivní gynekologickou prohlídkujednou ročně nárok každá žena starší 15 let. Vyšetření je bezbolestné a trvá jen několik desítek minut. Pravidelně ho ale absolvuje jen zhruba 50 % českých žen. Přitom může pomoci včas odhalit nejrůznější onemocnění od zánětů až po nádory

Spousta žen se prohlídek stále obává a nechodí na ně pravidelně, ale k tomu opravdu není důvod. Disponujeme moderním vybavení w využíváme co nejšetrnější metody, abyste se u nás vždy cítili komfortně. Všichni naši lékaři jsou opravdoví profesionálové a rádi vám s čímkoliv poradí. Citlivá témata řeší každý den, není tedy třeba se stydět nebo mít jakékoliv obavy.

Co vás při prohlídce čeká?

Každá prohlídka začíná konzultací, kdy se vás lékař zeptá na případné obtíže, operace nebo rodinnou anamnézu. Dále ho bude zajímat, jestli máte pravidelnou a bezproblémovou menstruaci a také, jaké berete léky včetně antikoncepce.

Potom následuje samotné vyšetření na gynekologickém křesle. Nejprve lékař kontroluje pohledem zevnÍ genitálie, potom pokračuje pohmatem a následně zavede do vagíny gynekologická zrcadla a kolkoskopickým mikroskopem prohlédne děložní čípek. Nakonec provede ještě cytologické vyšetření, tedy stěr ze sliznice děložního čípku, který je velmi důležitý pro prevenci rakoviny i dalších onemocnění.

Dále se využívá ultrazvuk, kterým lékař zjišťuje velikost a tvar vaječníků a vejcovodů nebo výšku děložní sliznice. V některých případech se zavádí přímo do pochvy, ale ani to není bolestivé. 

Případně může gynekolog vyšetřit i prsa. Většina žen ale dává přednost samovyšetření, na které je ideální čas v době těsně po menstruaci.

Ženy nad 45 let by navíc měly každé dva roky podstoupit vyšetření prsou na mamografii a pacientkám starším 50 let doporučuje lékař i screening tlustého střeva.

V některých případech je součástí gynekologického vyšetření i odběr krve, který ukáže stav jater nebo krevních tuků.

První preventivní prohlídka

Pokud dívky nemají žádné gynekologické obtíže, na první prohlídku by se měly dostavit v 15 letech. A to i když ještě nejsou sexuálně aktivní. Není třeba se stresovat, ale většinou pomáhá přítomnost maminky. Zejména při úvodní konzultaci je psychickou oporou a gynekologa lépe informuje o rodinné anamnéze. Během samotného vyšetření může zůstat v čekárně.

Pokud dívka ještě neměla pohlavní styk, provádí se pouze vyšetření ultrazvukem nebo vaginoskopem. A potom následuje nácvik samovyšetření prsou. V opačném případě se při prohlídce zavádějí i gynekologická zrcadla. Naši lékaři ale vždy postupují velmi šetrně, s pacientkou předem proberou veškeré možnosti a postupují tak, aby se po celou dobu cítila co nejlépe.

?>
Nahoru