Léčba gynekologických onemocnění - Imunogen

Léčba gynekologických onemocnění

Gynekologické záněty

Nejčastěji přicházejí ženy na gynekologii právě se záněty. Jejich příčinou je poškození sliznice pochvy, kterou narušují bakterie, viry nebo plísně. Tělo se přirozeně brání, a tak dochází k infekci. Léčba závisí na původci zánětu i na stadiu onemocnění.

Vaginální mykózy

Zhruba třetina žen trpí na poševní mykózy, které z více ne 90 % způsobuje kvasinka candida albicans. Doprovází je zarudnutí, svědění, pálení či výtok. V některých případech se objevuje i otok vulvy. 

Zánět je nutné léčit, aby se nešířil dál. Zpravidla zabírají volně dostupná antimykotika   – lokální masti. léky a čípky jako CANESTEN Gyn, Clotrimazol nebo Gyno Pevaryl. Pokud se potíže zhoršují nebo přetrvávají delší dobu, neprodleně navštivte lékaře.

Bakteriální zánět vagíny

Méně často se jedná o zánět bakteriální, který způsobují zejména enterokoky nebo bakterie E. coli vyskytující se ve střevním traktu. Možným původcem je ale i Gardnerella vaginalis. K typickým příznakům patří hojný vodnatý výtok , naopak svědění a pálení se vůbec nemusí objevit. Zánět se léčí antibiotiky. Kromě neprodlené návštěvy lékaře ale doporučujeme také omezit cukry, provozovat pouze chráněný pohlavní styk a dbát na zvýšenou hygienu.

Aerobní vaginitis (bakteriální vaginóza)

Toto onemocnění se projevuje hnisavým a nažloutlým výtokem a často i bolestí při souloži. Už název napovídá, že příčinou jsou bakterie, které potřebují k životu kyslík. Je tedy nutné vyhledat lékaře, který předepíše vhodná antibiotika. Při opakující se bakteriální vaginóze byste měla provozovat pouze chráněný sexuální styk a užívat přípravky s laktobacily (Gynocaps, Hydrofemin Plus apod.), které v pochvě udržují správné pH.

Trichomoniáza

Původcem tohoto zánětu je prvok zvaný jako bičenka poševní. Může probíhat i bezpříznakově, ale většinou je přítomný silný výtok a některé pacientky trápí i bolesti v podbřišku. I toto onemocnění se léčí antibiotiky.

Papilomavirové infekce

Pohlavní ústrojí napadají i HPV viry (lidské papilomaviry), které se projevují různými způsoby. Jsou příčinou genitálních bradavic, ale i rakoviny děložního čípku a nádorů vulvy, pochvy nebo análního otvoru. Proti těmto virům nejlépe funguje prevence. Mladým dívkám tedy velmi doporučujeme očkování. Stejně důležité jsou ale i preventivní prohlídky u gynekologa, které pomohou odhalit onemocnění v raném stádiu. Díky tomu je léčba snadnější a pacientka má mnohem větší šanci, že se brzy uzdraví.

Zánět děložní sliznice

Po porodu nebo operativním zákroku může dojít k zánětu děložní sliznice. Projevuje se silným výtokem a často i špiněním a bolestí. Při zhoršení stavu nastupuje i teplota. V každém případě je nutná návštěva lékaře.

Zánět Bartholinovy žlázy

K zánětu dochází při ucpání vývodu této žlázy a hromadění poševního sekretu. Vznikne bulka, která bolestivá a způsobuje nepříjemnosti při každodenních aktivitách. Pokud máte tyto potíže, s návštěvou lékaře neotálejte. Většinou je průběh bez komplikací a pomohou volně prodejné léky proti bolesti a odpočinek. Může se ale vytvořit absces, který vyžaduje chirurgickou léčbu a užívání antibiotik. 

Hluboké pánevní záněty

Tyto infekce mohou vyžadovat i hospitalizaci ve zdravotnickém zařízení. Jinak hrozí komplikace vedoucí až k neplodnosti nebo ohrožení na životě. Jde zejména o záněty dělohy, vaječníků nebo vejcovodů.

Rada na závěr: 

Přírodní prostředky a homeopatika určitě nejsou na škodu, ale slouží pouze jako podpůrná léčba. Nenahrazují léky předepsané lékařem. Při zánětech poskytují úlevu tinktury z lichořeřišnice a brusinky nebo čaj Lapacho. 

?>
Nahoru