Snažím se o šetrný přístup k pacientkám, říká gynekoložka MUDr. Tereza Čeledová
K hlavním tématům v gynekologii patří v posledních letech například chronické obtíže spojené s nadužíváním antimykotik a antibiotik. Dále to jsou mýty o gynekologickém vyšetření, ale i pozitivní trendy, jako je jednodenní chirurgie a šetrná péče o ženské zdraví. O tom všem hovořila MUDr. Tereza Čeledová v podcastu Na zdraví.
Vaginální diskomfort, jeho příčiny a léčba
„Poševní výtoky či pocit určitého diskomfortu jsou opravdu častým tématem. Některé pacientky trpí akutními problémy, ale velká skupina má potíže chronické. Typická pacientka vystřídala několikátého gynekologa a je opakovaně neúspěšně léčena nejrůznějšími antibiotickými či antimykotickými preparáty,” popisuje MUDr. Tereza Čeledová.
Pacientky tedy seznamuje také s jinými možnostmi řešení a diagnostiky, které nenachází ani v často žádané kultivaci. Raději se věnuje mikroskopických nátěrům, které přesně a rychle ukážou na daný problém. Často tak zjistí, že pacientka ve skutečnosti nemá problém se zánětem, ale jde o dysmikrobii, dysbalanci bakterií anebo nás vyšetření a pohovor s pacientkou nasměruje na zcela jinou příčinu potíží: chronickou iritaci zevními vlivy, stav po úrazu či předchozí operaci, či neuropatii.
Vzhledem k pestrosti problematiky se MUDr. Čeledová snaží o komplexní pohled na poševní prostředí. Edukuje v tomto směru i své pacientky a vysvětluje jim, proč jsou některé metody vhodnější než jiné: „V případě chronických a opakovaných problémů u nás s požadavkem na kultivaci a na recept na antimykotika nikdo nepochodí. Já k diagnostice přistupuji trochu jinak a máme dobré výsledky.”
Poševní výtoky či pocit určitého diskomfortu jsou opravdu častým tématem. Některé pacientky trpí akutními problémy, ale velká skupina má potíže chronické.
„Kultivace je částečně zjednodušující a zavádějící vyšetření. Většinou vyroste jeden kmen bakterie, která je v ten moment nejsilnější, ale to neznamená, že způsobuje dané problémy,” dodává MUDr. Čeledová, přínosná pro ni může být spíše v jiných případech, například u těhotných pacientek nebo při vyšetření moči.
S vaginálními záněty a diskomfortem souvisí i problém nadužívání antibiotik a antimykotik. Řada těchto léků je v lékárnách volně dostupná, a tak po ní pacientky často sahají. MUDr. Čeledová je od toho ale spíše odrazuje a doporučuje jim preparáty s méně silnými složkami. Jde například o probiotika, která jsou narozdíl od antibiotik pro vaginální mikroflóru prospěšná.
Moderní jednodenní chirurgie
Kromě gynekologické ambulance funguje v rámci společnosti Imunogen i sál pro zákroky jednodenní chirurgie. Jedná se o významný aktuální trend, který díky současnému technologickému pokroku řeší celou řadu problémů od děložních polypů přes zamlklé těhotenství až po změny na děložním čípku. Pro pacientky je navíc tou nejšetrnější a nejkomfortnější cestou.
„Nemálo zákroků zvládneme udělat v režimu jednodenní chirurgie. To znamená, že pacientka může za dvě nebo tři hodiny odejít domů. V některých zařízeních tedy zůstává přes noc, ale my bychom chtěli dělat jednodenní chirurgii v nejkratším slova smyslu, to znamená v ambulantním režimu, s krátkou narkózou anebo jen s lokálním umrtvením,“ dodává MUDr. Čeledová.