Aktuality - Imunogen

Snažím se o šetrný přístup k pacientkám, říká gynekoložka MUDr. Tereza Čeledová

K hlavním tématům v gynekologii patří v posledních letech například chronické obtíže spojené s nadužíváním antimykotik a antibiotik. Dále to jsou mýty o gynekologickém vyšetření, ale i pozitivní trendy, jako je jednodenní chirurgie a šetrná péče o ženské zdraví. O tom všem hovořila MUDr. Tereza Čeledová v podcastu Na zdraví.

Vaginální diskomfort, jeho příčiny a léčba

„Poševní výtoky či pocit určitého diskomfortu jsou opravdu častým tématem. Některé pacientky trpí akutními problémy, ale velká skupina má potíže chronické. Typická pacientka vystřídala několikátého gynekologa a je opakovaně neúspěšně léčena nejrůznějšími antibiotickými či antimykotickými preparáty,” popisuje MUDr. Tereza Čeledová. 

Pacientky tedy seznamuje také s jinými možnostmi řešení a diagnostiky, které nenachází ani v  často  žádané kultivaci. Raději se věnuje mikroskopických nátěrům, které přesně a rychle ukážou na daný problém. Často tak zjistí, že pacientka ve skutečnosti nemá problém se zánětem, ale jde o dysmikrobii, dysbalanci bakterií anebo nás vyšetření a pohovor s pacientkou nasměruje na zcela jinou příčinu potíží: chronickou iritaci zevními vlivy, stav po úrazu či předchozí operaci, či neuropatii.

Vzhledem k pestrosti problematiky se MUDr. Čeledová snaží o komplexní pohled na poševní prostředí.  Edukuje v tomto směru i své pacientky a vysvětluje jim, proč jsou některé metody vhodnější než jiné: „V případě chronických a opakovaných problémů u nás s požadavkem na kultivaci a na recept na antimykotika nikdo nepochodí. Já k diagnostice přistupuji trochu jinak a máme dobré výsledky.”

Poševní výtoky či pocit určitého diskomfortu jsou opravdu častým tématem. Některé pacientky trpí akutními problémy, ale velká skupina má potíže chronické. 

„Kultivace je částečně zjednodušující a zavádějící vyšetření. Většinou vyroste jeden kmen bakterie, která je v ten moment nejsilnější, ale to neznamená, že způsobuje dané problémy,”  dodává MUDr. Čeledová, přínosná pro ni může být spíše v jiných případech, například u těhotných pacientek nebo při vyšetření moči.

gynekologické problémy

S vaginálními záněty a diskomfortem souvisí i problém nadužívání antibiotik a antimykotik. Řada těchto léků je v lékárnách volně dostupná, a tak po ní pacientky často sahají. MUDr. Čeledová je od toho ale spíše odrazuje a doporučuje jim preparáty s méně silnými složkami. Jde například o probiotika, která jsou narozdíl od antibiotik pro vaginální mikroflóru prospěšná.

Moderní jednodenní chirurgie

Kromě gynekologické ambulance funguje v rámci společnosti Imunogen i sál pro zákroky jednodenní chirurgie. Jedná se o významný aktuální trend, který díky současnému technologickému pokroku řeší celou řadu problémů od děložních polypů přes zamlklé těhotenství až po změny na děložním čípku. Pro pacientky je navíc tou nejšetrnější a nejkomfortnější cestou.

„Nemálo zákroků zvládneme udělat v režimu jednodenní chirurgie. To znamená, že pacientka může za dvě nebo tři hodiny odejít domů. V některých zařízeních tedy zůstává přes noc, ale my bychom chtěli dělat jednodenní chirurgii v nejkratším slova smyslu, to znamená v ambulantním režimu, s krátkou narkózou anebo jen s lokálním umrtvením,“ dodává MUDr. Čeledová.

Celý podcast si můžete pustit zde

Podobné články

4. 4. 2024

Kdy se obrátit na praktického lékaře? Registrujeme nové pacienty!

21. 3. 2024

MUDr. Tereza Čeledová o benefitech naší gynekologické ambulance

16. 2. 2024

Správné držení těla? Základní tipy pro zdravé pracovní návyky

Z ostatních klinik

5. 4. 2024

Rozhovor s MUDr. Josefem Doležalem: Chirurgie v Lípě se neustále rozvíjí

3. 4. 2024

Akční dubnová nabídka - Lékárna Poliklinika Hůrka

28. 3. 2024

Přečtěte si rozhovor s novým primářem Oční kliniky JL

Nahoru