Nejčastější mýty ohledně nachlazení

V poslední době každou rýmu a každé zakašlání přisuzujeme onemocnění covid-19. Obzvlášť v zimních měsících však spousta z nás prochází běžným nachlazením, které mívá podobné příznaky. Nejčastější mýty ohledně nachlazení vyvrací alergoložka a klinická imunoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.

Souvisí nachlazení s tím, že venku prochladneme (například na sněhu, sezením na studené lavičce apod.)?

Ne, i přes sugestivní název „nachlazení“ a mnoho lidových moudrostí nebyl vliv prochladnutí na vznik nemoci prokázán. Nemoc z nachlazení je akutní nakažlivé onemocnění projevující se rýmou, kýcháním, bolestí v krku. Vyvolavatelem jsou výlučně respirační viry, nikoliv bakterie.

Je pravda, že nachlazení se objevuje pouze v zimních měsících?

Ne, v mírném klimatu se respirační virózy vyskytují nejvíce od října do března, ale viry v populaci kolují po celý rok. Nachlazení tak můžeme prodělat i v létě.

Je nachlazení to samé co chřipka?

Ne, chřipka je vážnější onemocnění způsobené chřipkovými viry. Na rozdíl od nachlazení je většinou doprovázena horečkou nad 38 stupňů a silnějšími bolestmi hlavy, svalů a kloubů.

Je pravda, že infekce se nejvíce šíří kašláním?

Ano i ne. Infekce se nejčastěji šíří kontaminovanými předměty a rukama, méně kapénkami. Tedy více při kýchání nežli při kašli. Branou vstupu je především nosní sliznice a spojivky. Přičemž nemocný je nakažlivý pro své okolí jeden až tři týdny.

Je pravda, že když se rýma změní z vodnaté na žlutou, tak jsme chytli bakteriální infekci?

Nachlazení začíná vodnatou sekrecí z nosu, kýcháním, ucpaným nosem. Rýma se většinou po 2-3 dnech změní v hustou bílo-žlutou. Není to důkazem bakteriální infekce, ale je to dáno přílivem bílých krvinek, které ochraňují sliznice a likvidují viry i bakterie.

Co je pravdy na tom, že neléčená rýma trvá týden a léčená rýma 7 dní?

Toto rčení je samozřejmě úsměvné, ale nedá se potvrdit ani vyvrátit, jelikož je to individuální. Celkové příznaky nachlazení většinou odezní do 7 dní i bez léčby, rýma a kašel mohou přetrvávat ještě další 2 týdny. Léky podáváme především v případě horečky. Trvají-li příznaky nachlazení déle než 10 dní nebo pokud se přechodně zlepší a potom opět zhorší, může se jednat o zánět nosní mandle nebo bakteriální zánět dutin. Rýma může být také na začátku zánětu průdušek a průdušinek.

Je pravda, že při nachlazení pomůže zinek?

Ano, podávání zinku je účinné v prevenci i léčbě nachlazení. Jeho nasazení do 24 hodin od prvních příznaků zkrátí trvání a zmírní příznaky.

Mohu na silné nachlazení dostat antibiotika?

Pokud mluvíme o klasickém virovém onemocnění, tak ne. Antibiotika fungují proti bakteriím, nikoliv proti virům.

Je pravda, že na naši imunitu má vliv i naše nálada a stres?

Ano, určitý vliv psychického stresu, nálady a sebevědomí na naši imunitu prokázán byl. Zde můžeme dát zčásti zapravdu lidové moudrosti „veselá mysl, půl zdraví“.

Kde nás najdete

Ordinace alergologie a klinické imunologie
Klinika Imunogen
Sluneční náměstí 15, Praha 13
www.alergologie-hurka.cz

Podobné články

9. 11. 2022

Nemocem se dá předcházet

9. 11. 2022

Očkujeme se pro život
beze strachu

9. 11. 2022

Domácí zvířata jako alergeny

Z ostatních klinik

28. 11. 2022

Příprava těla na zimu? Raději nepodcenit

28. 11. 2022

Víte, jak rychle stárnou vaše cévy? Nechte si změřit jejich věk, vyplatí se to

15. 11. 2022

Příběh naší pacientky: Dvojčata chtěla na svět dříve

Nahoru