Aktuality - Imunogen

Nejčastější mýty ohledně nachlazení

V poslední době každou rýmu a každé zakašlání přisuzujeme onemocnění covid-19. Obzvlášť v zimních měsících však spousta z nás prochází běžným nachlazením, které mívá podobné příznaky. Nejčastější mýty ohledně nachlazení vyvrací alergoložka a klinická imunoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.

Souvisí nachlazení s tím, že venku prochladneme (například na sněhu, sezením na studené lavičce apod.)?

Ne, i přes sugestivní název „nachlazení“ a mnoho lidových moudrostí nebyl vliv prochladnutí na vznik nemoci prokázán. Nemoc z nachlazení je akutní nakažlivé onemocnění projevující se rýmou, kýcháním, bolestí v krku. Vyvolavatelem jsou výlučně respirační viry, nikoliv bakterie.

Je pravda, že nachlazení se objevuje pouze v zimních měsících?

Ne, v mírném klimatu se respirační virózy vyskytují nejvíce od října do března, ale viry v populaci kolují po celý rok. Nachlazení tak můžeme prodělat i v létě.

Je nachlazení to samé co chřipka?

Ne, chřipka je vážnější onemocnění způsobené chřipkovými viry. Na rozdíl od nachlazení je většinou doprovázena horečkou nad 38 stupňů a silnějšími bolestmi hlavy, svalů a kloubů.

Je pravda, že infekce se nejvíce šíří kašláním?

Ano i ne. Infekce se nejčastěji šíří kontaminovanými předměty a rukama, méně kapénkami. Tedy více při kýchání nežli při kašli. Branou vstupu je především nosní sliznice a spojivky. Přičemž nemocný je nakažlivý pro své okolí jeden až tři týdny.

Je pravda, že když se rýma změní z vodnaté na žlutou, tak jsme chytli bakteriální infekci?

Nachlazení začíná vodnatou sekrecí z nosu, kýcháním, ucpaným nosem. Rýma se většinou po 2-3 dnech změní v hustou bílo-žlutou. Není to důkazem bakteriální infekce, ale je to dáno přílivem bílých krvinek, které ochraňují sliznice a likvidují viry i bakterie.

Co je pravdy na tom, že neléčená rýma trvá týden a léčená rýma 7 dní?

Toto rčení je samozřejmě úsměvné, ale nedá se potvrdit ani vyvrátit, jelikož je to individuální. Celkové příznaky nachlazení většinou odezní do 7 dní i bez léčby, rýma a kašel mohou přetrvávat ještě další 2 týdny. Léky podáváme především v případě horečky. Trvají-li příznaky nachlazení déle než 10 dní nebo pokud se přechodně zlepší a potom opět zhorší, může se jednat o zánět nosní mandle nebo bakteriální zánět dutin. Rýma může být také na začátku zánětu průdušek a průdušinek.

Je pravda, že při nachlazení pomůže zinek?

Ano, podávání zinku je účinné v prevenci i léčbě nachlazení. Jeho nasazení do 24 hodin od prvních příznaků zkrátí trvání a zmírní příznaky.

Mohu na silné nachlazení dostat antibiotika?

Pokud mluvíme o klasickém virovém onemocnění, tak ne. Antibiotika fungují proti bakteriím, nikoliv proti virům.

Je pravda, že na naši imunitu má vliv i naše nálada a stres?

Ano, určitý vliv psychického stresu, nálady a sebevědomí na naši imunitu prokázán byl. Zde můžeme dát zčásti zapravdu lidové moudrosti „veselá mysl, půl zdraví“.

Kde nás najdete

Ordinace alergologie a klinické imunologie
Klinika Imunogen
Sluneční náměstí 15, Praha 13
www.alergologie-hurka.cz

Podobné články

4. 4. 2024

Kdy se obrátit na praktického lékaře? Registrujeme nové pacienty!

21. 3. 2024

MUDr. Tereza Čeledová o benefitech naší gynekologické ambulance

16. 2. 2024

Správné držení těla? Základní tipy pro zdravé pracovní návyky

Z ostatních klinik

5. 4. 2024

Rozhovor s MUDr. Josefem Doležalem: Chirurgie v Lípě se neustále rozvíjí

3. 4. 2024

Akční dubnová nabídka - Lékárna Poliklinika Hůrka

28. 3. 2024

Přečtěte si rozhovor s novým primářem Oční kliniky JL

Nahoru