Nejčastější alergie kůže a jak je léčit

Letní měsíce jsou spjaté s častějším pobytem v přírodě a na sluníčku. Pokud patříte mezi alergiky, mohou vás potrápit různé alergické reakce na sluneční záření nebo poštípaní hmyzem. Jak se alergie kůže projevuje a jak ji léčit, odpoví alergoložka a klinická imunoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.

Většina lidí má nejméně jednou v životě podezření, že jejich kůže reaguje alergicky. Může se jednat o běžné chemické či mechanické podráždění, nebo o projevy alergie.

Odhalení příčiny je mnohdy komplikované a vyžaduje aktivní účast nejen lékaře, ale také pacienta a jeho rodiny. K nejčastější kožním alergickým projevům patří atopický ekzém a kopřivka. V diferenciální diagnóze (tj. návrh několika možných diagnóz na základě konkrétních příznaků) přichází v úvahu, zejména u dětí, virové exantémy (= vyrážky, kožní projevy), které jsou většinou provázeny dalšími příznaky, ale někdy je obtížné je odlišit od nežádoucích reakcí po podaných lécích.

Kopřivku může způsobit jídlo i slunění

Kopřivka se projevuje jako svědivé zarudlé pupence vystouplé lehce nad ostatní kůži. Během minut až hodin se projevy stěhují z místa na místo a mizí během dnů až týdnů. Chronická kopřivka pak trvá více než 6 týdnů. Příčina kopřivky je zřejmá pouze někdy, často pacient sám neví, z jakého důvodu se „osypal“. Na vině může být i užití některých léků, potravin či dalších látek, často i v kombinaci s infekcí.

Kopřivka je často provázena tzv. angioedémem, což je otok postihující hlubší vrstvy kůže. Může se objevit i bez kopřivky, není svědivý ani zarudlý. Většinou se objeví na víčkách, rtech, jazyku, rukách či nohách. K nejčastějším příčinám kopřivky s angioedémem patří potraviny, léky, hmyzí jedy, ale také virové infekce a fyzikální faktory, jako je vystavení chladu, teplu, fyzická aktivita, tlak anebo slunění.

 

Atopická dermatitida začíná už v dětství

Dermatitida je onemocnění kůže projevující se zarudnutím, svěděním a olupováním.

K nejčastějším formám patří atopická dermatitida, tedy atopický ekzém. Jedná se o chronické onemocnění kůže, které většinou začíná v dětství a je provázeno alergiemi na potraviny nebo pyly, roztoče či zvířecí alergeny. Druží se často s jinými alergickými onemocněními, jako je senná rýma, potravinová alergie nebo astma. V nejtěžších případech je prokázána vrozená porucha bariérové funkce kůže. Jedná se o geneticky daný defekt ve stavbě kůže, která je proto prostupnější k cizorodým látkám. To vede k navození přecitlivělosti na ně, a tím se uzavírá bludný kruh. Situaci zhoršuje i častá přítomnost zlatého stafylokoka na kůži. Bakterie vytváří toxiny, které dráždí kůži a akcelerují její přehnanou imunitní reaktivitu a zánět.

Jak léčit atopický ekzém

Cílem léčby ekzému je úleva od svědění, obnovení kožní bariéry a snížení zánětu. Svědění je nejúpornějším příznakem, který vede ke škrábání a dalšímu porušování integrity kůže.

V léčbě používáme v první řadě promašťující krémy, kterými bráníme vysoušení kůže. Suchá kůže totiž svědí vždy. Proti zánětu působí lokální kortikoidy, které podáváme v krémech a mastích v intervalech, přerušovaně. Další možností jsou tacrolimus a pimecrolimus – protizánětlivé léky tlumící přehnanou imunitní reakci.

Od svědění mohou pomoci celkově podávaná antihistaminika první generace, jako je například dithiaden nebo fenistil. Neléčí však podstatu ekzému. U cca poloviny kojenců s těžkým ekzémem hraje roli i potravinová alergie, a úlevu tak může přinést eliminační dieta. Je nutno ji však vždy konzultovat s lékařem, aby nedošlo k ochuzení o důležité složky potravy. Při infekčních komplikacích ekzému se nevyhneme antibiotické léčbě. Podáváme nejčastěji protistafylokoková antibiotika. Většina dětí se i těžkého ekzému do dospělosti zbaví, bohužel se u nich mnohdy časem projeví senná rýma nebo astma.

Kontaktní dermatitida vzniká kontaktem s alergenem

Kontaktní dermatitida je dalším častým kožním onemocněním, které se může klinicky podobat atopickému ekzému. Na rozdíl od něj se však projevy objevují především v místě kontaktu s alergenem. Jedná se o jinou imunopatologickou reakci, tzv. reakci oddálené přecitlivělosti. Na kůži se objeví zarudnutí, svědění, puchýře, které jsou většinou ohraničené místem kontaktu s alergenem. Nejčastěji to je nikl, parfémy, barviva, latex, chrom, kosmetické přípravky. Léčba spočívá v odstranění příčiny, v těžších případech podáváme kortikoidy lokálně nebo i celkově. Prevencí je vyhýbat se vyvolávajícím látkám.

Kopřivka, ekzém nebo kontaktní alergické reakce se mohou zhoršovat během infekcí a mohou být také obtížně odlišitelné od vyrážek, které provázejí virová onemocnění. Tyto se většinou objeví současně nebo po horečnatém onemocnění, většinou během týdnů odezní a neopakují se. Odlišení je ale mnohdy těžké a teprve čas a dlouhodobější sledování ukáže pravou příčinu.

Pokud trpíte na výše zmíněné alergické reakce kůže, dbejte na prevenci – používejte opalovací krémy s UV filtrem při pobytu na slunci, přípravky proti bodavému hmyzu, po koupání v bazénu řádně promastěte kůži, vybavte svou lékárničku chladivými gely a antihistaminiky apod. Trápí-li vás potíže spojené s alergií kůže, obraťte se na nás, najdeme vhodné řešení.

Kde nás najdete

Ordinace alergologie a klinické imunologie
Klinika Imunogen, Sluneční náměstí 15, Praha 13
www.alergologie-hurka.cz

Podobné články

9. 11. 2022

Nemocem se dá předcházet

9. 11. 2022

Očkujeme se pro život
beze strachu

9. 11. 2022

Domácí zvířata jako alergeny

Z ostatních klinik

28. 11. 2022

Příprava těla na zimu? Raději nepodcenit

28. 11. 2022

Víte, jak rychle stárnou vaše cévy? Nechte si změřit jejich věk, vyplatí se to

15. 11. 2022

Příběh naší pacientky: Dvojčata chtěla na svět dříve

Nahoru