Kašel jako projev alergie

Alergie se neprojevuje pouze rýmou, slzením a svěděním očí, zánětem spojivek či vyrážkou pokožky, ale u spousty alergiků také kašlem. Jak rozeznat alergický kašel od kašle spojeného s respiračním onemocněním? Jak se dá alergický kašel léčit? Odpoví alergoložka a klinická imunoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.

Kašel není nemoc

Kašel patří k častým a běžným projevům onemocnění, provází mnoho akutních a chronických nemocí respiračního i kardiovaskulárního systému. Samotný kašel však vždy nemusí být nemocí, je to důležitý ochranný reflex, který zbavuje dýchací cesty škodlivin. Pokud si člověk nemůže odkašlat (například v bezvědomí, při onemocnění nebo poranění míchy, svalové slabosti apod.), může dojít k závažnému onemocnění dýchacích cest a plic. Kašel je naším pomocníkem také v případě, kdy vdechneme nějakou potravinu, tekutinu nebo jen sliny – právě kašel tyto cizorodé materiály odstraňuje. Příliš častý, silný a dráždivý kašel je však pochopitelně nepříjemný, pacienta obtěžuje a vysiluje a většinou již signalizuje onemocnění.

Jak poznáme alergický kašel od jiného?

Příčiny kašle se různí, jiné jsou u dětí a jiné u dospělých. Ve všech věkových kategoriích však kašel shodně provází alergii a astma.

Běžný kašel je většinou projevem nachlazení a nejčastěji se objevuje v sezóně respiračních viróz (od října do dubna). Začíná rýmou, někdy zvýšenou teplotou, poté se přidá kašel a někdy i bolest v krku. Do 1-3 týdnů potíže vymizí.

Oproti tomu alergický kašel je spojený se sezónou alergií, která začíná na jaře. Často je provázen alergickou rýmou a zánětem spojivek. Oči i nos alergika svědí, nos je ucpaný, kýchání je nutkavé a intenzivní, často i mnohokrát za sebou, někdy svědí horní patro v ústech a objevuje se/zhoršuje i ekzém. Kašel je suchý, dráždivý, pacient „nic nevykašle“. Trvání alergického kašle je delší než při nachlazení – podle typu alergie a trvání alergické pylové sezóny.

Jak alergickému kašli předcházet

Alergici si mohou všimnout, že se jim kašel objeví/zhorší vždy v určitém prostředí nebo situaci. Prevence spočívá v první řadě v zamezení nebo alespoň omezení kontaktu s alergenem (vyhýbání se pylům, prachu apod.). Pokud se ocitnete v prostředí, kde je zvýšená koncentrace alergenů, účinnou ochranou je rouška či respirátor. Pokud je alergický kašel spojený s rýmou, zhoršuje se také v poloze vleže, kdy rýma zatéká do nosohltanu a dráždí ke kašli. Lze tak doporučit spaní s horní částí těla ve vyvýšené poloze.

Jak si od alergického kašle ulevit

Pokud se dostanete do kontaktu s alergeny, např. při procházce rozkvetlou přírodou, omyjte si obličej teplou vodou. Před spaním je vhodné se osprchovat a umýt si i vlasy, protože stopy alergenů se v nich drží, mohly by se zanést do polštáře a dráždit vás celou noc.

Velmi účinná je antialergická léčba, jejímž základem jsou antihistaminika. V lékárnách je jich na výběr velké množství a jsou volně prodejné. Do očí a nosu lze podávat kapky a spreje s antialergickým působením. Proti některým formám alergie máme i vakcíny, které se podávají buď ústně, nebo injekcí pod kůži. Aby bylo dosaženo kýženého efektu, je nutno vakcíny podávat opakovaně po dobu 3-5 let. Trápí-li vás potíže spojené s alergií, obraťte se na nás, najdeme vhodné řešení.

Kde nás najdete

Ordinace alergologie a klinické imunologie
Klinika Imunogen, Sluneční náměstí 15, Praha 13
www.alergologie-hurka.cz

Podobné články

9. 11. 2022

Nemocem se dá předcházet

9. 11. 2022

Očkujeme se pro život
beze strachu

9. 11. 2022

Domácí zvířata jako alergeny

Z ostatních klinik

28. 11. 2022

Příprava těla na zimu? Raději nepodcenit

28. 11. 2022

Víte, jak rychle stárnou vaše cévy? Nechte si změřit jejich věk, vyplatí se to

15. 11. 2022

Příběh naší pacientky: Dvojčata chtěla na svět dříve

Nahoru