Aktuality - Imunogen

Jak léčit nachlazení u dětí

Školy, školky a další dětské skupiny jsou místem, kde se nejvíce šíří infekce. Děti navštěvující kolektivní zařízení mají téměř dvakrát více infekcí než děti mimo kolektiv. Jak se vypořádat s nachlazením u dětí, poradí alergoložka a klinická imunoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.

V předškolním věku je běžné, že dítě (v závislosti na věku) prodělá 3-10 nekomplikovaných nachlazení za rok. Infekce se nejčastěji šíří kontaminovanými předměty a rukama, méně kapénkami, více pak při kýchání než při kašli. Branou vstupu je především nosní sliznice a spojivky. Inkubační doba je obvykle 2-5 dní, nachlazení pak začíná vodnatou sekrecí z nosu, kýcháním, ucpaným nosem, podrážděním nosohltanu či škrábáním v krku. Může se objevit i zvýšená teplota, přidává se celková slabost, nechutenství, bolesti svalů nebo pálení očí.

Jak se nachlazení vyvíjí

Je běžné, že se rýma po 2-3 dnech změní z čiré v hustou bílo-žlutou. Není to důkazem bakteriální infekce, ale je to dáno přílivem bílých krvinek, které ochraňují sliznice a likvidují viry i bakterie. Celkové příznaky onemocnění většinou odezní do 7 dní, rýma a kašel mohou ale přetrvávat 2 týdny.

Kdy je třeba zpozornět

Nachlazení nepodceňujte u novorozenců a kojenců, u nichž může být průběh vážnější. Většinou totiž dýchají nosem, protože ústy to ještě neumějí, a ucpaný nos je pro ně velkým problémem – musejí často přerušovat pití, nedaří se souvislé kojení. Může se přidat zvracení nebo průjem. Zde pak hrozí riziko dehydratace, proto je třeba nos uvolňovat a dbát na pitný režim.

Od prostého nachlazení je také nutné odlišit závažnější nemoci, především při zarudnutí nosohltanu a krčních mandlí, někdy s povlaky. Může se jednat o tonzilofaryngitidu (zánět hltanu a mandlí). Rýma může být také na začátku zánětu průdušek a průdušinek. Proto pokud příznaky nachlazení trvají déle, přidají se vysoké horečky nebo jsou příznaky neobvyklé, neodkládejte návštěvu pediatra.

Léčba nachlazení u dětí

Nachlazení má většinou mírný průběh a odezní i bez léčby. Nutné je zajištění čistého vzduchu, častěji větrejte, prospěšné je i zvlhčení vzduchu. Nejmenším dětem, které ještě neumějí samy smrkat, šetrně odsávejte nos odsávačkou, doporučují se také oplachy sliznice fyziologickým roztokem, stříkání mořské vody apod.

Při horečce nad 38 stupňů podávejte běžné léky proti teplotě – antipyretika podle věku a hmotnosti dítěte. U dětí je to paracetamol nebo ibuprofen v sirupu nebo čípku, u větších v tabletě. Snažte se vystačit s jedním z nich, teprve pokud se horečka vrátí dříve než za 6 hodin, podejte druhé antipyretikum.

Podávání antitusik (léků na tlumení kašle u dětí) je sporné, ačkoliv rodiče po těchto sirupech často rádi sahají. Podobný účinek však má i lžička medu před spaním, ale až dětem od 1 roku! V rámci prevence nachlazení doporučuji důslednou hygienu rukou, zdravý životní styl s dostatkem ovoce a zeleniny, otužování a zdravý pohyb. Prospěšné mohou být i doplňky stravy obsahující vitamíny, zinek, probiotika a betaglukany.

Kde nás najdete

Ordinace alergologie a imunologie
ImunoGen s.r.o.
Sluneční náměstí 15, Praha 13
www.imunogen.eu/nase-oddeleni/alergologie-imunologie
tel: (+420) 232 232 321

Podobné články

4. 4. 2024

Kdy se obrátit na praktického lékaře? Registrujeme nové pacienty!

21. 3. 2024

MUDr. Tereza Čeledová o benefitech naší gynekologické ambulance

16. 2. 2024

Správné držení těla? Základní tipy pro zdravé pracovní návyky

Z ostatních klinik

5. 4. 2024

Rozhovor s MUDr. Josefem Doležalem: Chirurgie v Lípě se neustále rozvíjí

3. 4. 2024

Akční dubnová nabídka - Lékárna Poliklinika Hůrka

28. 3. 2024

Přečtěte si rozhovor s novým primářem Oční kliniky JL

Nahoru