Aktuality - Imunogen

Fyzioterapie pro správný vývoj miminek

Každé narozené miminko má hodně práce s adaptací na nové prostředí, musí se vyrovnávat se změnami teplot, gravitací, dýcháním, trávením a všemi smyslovými vjemy. Miminko na vše kolem sebe reaguje převážně pomocí vrozených reflexů. Jak mu postupně vyzrává centrální nervová soustava, reflexní hybnost ustupuje a pohyb se stává vědomějším.

Pro správný psychomotorický vývoj je třeba miminku trochu pomáhat, a to zejména správným zacházením, polohováním, stimulací dovedností, které odpovídají přesně danému časovému období. Zkrátka dodávat mu pocit jistoty a bezpečí, který je důležitý pro vytvoření správných motorických vzorů a pohybových návyků, které nás už doprovází po celý život.

Jak můžeme miminku přirozeně pomáhat?

Stává se, že miminko preferuje jednu stranu, například při spaní na zádech pokládá hlavičku vždy jen doprava. Chybu mohou nevědomky dělat i maminky, které děťátko nosí stále ve stejné poloze, která jim je nejpříjemnější, například na levé ruce, na pravém rameni apod. Jenže miminko pak stále stáčí hlavu pouze k jedné straně. To vše může způsobovat špatné zakřivení páteře nebo proležení hlavičky na jednom místě. Správné polohování miminka, nejen na spaní, ale i při krmení, hraní na zemi a pozorování okolí, je proto velmi důležité. Přínosné je nejen střídat strany při nošení v náručí a krmení, ale všude tam, kde miminko pokládáme – při přebalování, v postýlce, na hrací dece… Tedy nabízet mu i pohled na druhou stranu.

Jak může pomoci fyzioterapie

Chybné stereotypy se v období novorozeneckém i kojeneckém dají velmi dobře „opravit“. Důležitější je kvalita a symetrie pohybu než přesně dodržené vývojové tabulky. Proto není neobvyklé (a nijak vás to nemusí vyděsit), když vás váš dětský lékař odešle na fyzioterapii.

Co se bude s miminkem na fyzioterapii dít?

Provedeme komplexní kineziologické vyšetření, zhodnotíme psychomotorický vývoj dle jeho věku (Zvedá hlavičku? Umí „pást koníčky“? Jak reaguje při zdvižení do vzduchu? Otáčí se na bříško s prohnutými zády?). Naučíme vás manipulovat s dítětem, abyste podporovali správné držení těla, vysvětlíme vám režimová opatření a ukážeme stimulaci správného pohybového vývoje. Některé „cviky“, které vám doporučíme, se vám mohou zdát nepříjemné, ale většinou to je jen pocit či obava maminky, ale děťátko je zvládá velmi dobře a kýžená změna stavu se při pravidelném cvičení brzy dostaví.

Ambulance fyzioterapie na Poliklinice Hůrka

Od října 2022 jsme na Poliklinice Hůrka otevřeli novou ambulanci fyzioterapie. Poskytuje široké spektrum vyšetření a terapií pro děti do 18 let se specializací i na ta nejmenší miminka. V rámci terapií provádíme handling novorozenců, kojenců a batolat, stimulaci PMV (psychomotorického vývoje), stabilizační polohy Bobath koncept, Vojtovu reflexní lokomoci, synergickou reflexní terapii, terapii s využitím jógových prvků či dechovou rehabilitaci.

Věnujeme se i cíleným terapiím pro tyto diagnózy: sledování předčasně narozených dětí, asymetrie v pohybovém vývoji, centrální koordinační porucha, dechové obtíže, equinovarozní postavení chodidel, neurologické diagnózy (DMO). U starších dětí nabízíme léčebnou tělesnou výchovu na neurofyziologickém podkladě, řešíme hypotonii, plochonoží, poruchy motoriky, funkční bolesti, svalové dysbalance, stavy po úrazech, tinnitus a další.

Co si vzít s sebou?

Prosíme, přineste si s sebou lékařské zprávy o dítěti, u miminek pak jednorázovou podložku, látkovou plenu, oblíbenou hračku, dudlík a lahvičku s pitím. Dítě by mělo být zdravé, ne méně než 24 hodin po očkování a alespoň půl hodinky po jídle, tedy ne moc hladové.

Kde nás najdete

Poliklinika Hůrka, budova A, Sluneční náměstí 2588/14, Praha 13. Objednat se můžete na telefonu 232 232 231 nebo na e-mailu recepce@imunogen.eu. Máme uzavřené smlouvy se zdravotními pojišťovnami (pro děti ve věku 0-18 let): VZP, OZP, ZPŠ, ZPMVČR a RBP.

Ordinační hodiny

DiS. Kateřina Pudilová
PO: 9:00 - 15:00
ČT: 11:00 - 16:00
Petra Koulová
ÚT: 8:00 -14:30

Podobné články

11. 9. 2023

Jednodenní gynekologická chirurgie – celosvětový trend, který vítají pacientky i lékaři

29. 8. 2023

Gastroenterologie Most: Jaká vyšetření provádíme a co dalšího byste měli vědět?

11. 7. 2023

Masáže - I díky nim můžete žít život bez bolesti

Z ostatních klinik

15. 9. 2023

Interní vyšetření a jeho význam i návaznost na další obory

15. 9. 2023

Podzimní nachlazení vás už nezaskočí: Jak na prevenci a léčbu?

14. 9. 2023

ORT-ART na veletrhu práce KAM PAK pro mladé zdravotníky

Nahoru